Het LSV Open Toernooi 2025
Op dinsdag 20 mei 2025 werd de negende en laatste ronde van het open toernooi van Lokeren gespeeld. Waar uw trouwe reporter reeds zeker was van zijn eerste plaats (hooray!), werd er op bord twee en drie nog gestreden voor de podiumplaatsen. Op bord 2 speelde Marc namelijk tegen Kurt en op bord 3 was het een treffen van Jeroen tegen Ward. Jeroen en Marc hadden elk 6 punten en hun resultaten bepaalden wie er op de tweede en derde plaats zou landen.
De laatste ronde
Jeroen vs Ward verzandde echter snel in een remise, waar Kurt een kwaliteitsvoordeel wist te behalen tegen Marc. Het zag er naar uit dat Marc een nederlaag zou lijden. In het onderling duel tussen Marc en Jeroen had Marc gewonnen. Jeroen kon dus enkel de tweede plaats veroveren als Marc het onderspit zou delven. De partij bleek ook het slotstuk van het toernooi te worden, want waar alle partijen rond 23u waren afgerond, ging deze cruciale partij nog even door.

Ondanks de druk van zijn klok wist Marc toch genoeg tegenspel te creëren en liet hij zijn pionnen vervaarlijk oprukken. Uiteindelijk moest Kurt genoegen nemen met remise en met die laatste partij werd ook het toernooi beslist.
1ste plaats: Guido Dechamps
2de plaats: Marc Stuer
3de plaats: Jeroen Burms
Prijsuitreikingen
Er kon meteen overgegaan worden naar de prijsuitreikingen. Uw reporter kan zich met zijn mooie prijs weer enkele schaakboeken aanschaffen. Al zou ik, zoals elke schaker, beter die boeken die ik al heb eens doorploeteren. Naast de podiumplaatsen waren er ook prijzen voor beste elo-prijzen en voor rondewinnaars met het grootste elo-verschil. Er zullen dus ongetwijfeld meerdere schaakboekencollecties uitgebreid worden :)



Mijn traject
Met het toernooi achter de rug, en om toch ook nog wat schaakinhoud in deze blogpost te krijgen, leek het me wel een goed idee om mijn traject naar de eerste plaats wat toe te lichten.
Ik had me in oktober voorgenomen het toernooi niet te ernstig te nemen. Mijn dinsdagavond schaak is namelijk meestal niet van het hoogste niveau. Ik wou vooral nog voorkomen dat er roest op mijn brein kwam voor de interclub. Het plan was dus voornamelijk spelen en ondertussen wat experimenteren met allerlei openingen die ik normaal niet speel, afhankelijk van hoe fris ik die betreffende avond was.
Ronde 1 22/10/2024
Met zwart op bord 3 tegen Yurfetov, Aysun. Hier speelde ik te snel op automatische piloot mijn hoofdopening. Ik kende de stellingen veel beter dan Aysun en na een onnauwkeurigheid van zijn kant kwamen mijn stukken erg actief. Hij onderschatte het gevaar, speelde te snel en het stortte tactisch erg snel ineen. 1/1

Ronde 2 19/11/2024
Met wit op bord 1 tegen Marc, een van de zwaardere kalibers in het toernooi. Ik besef nu pas dat ik 8 ronden op bord 1 hebben mogen spelen en mijn positie niet meer heb afgegeven. Daar kon ik op 19 november nog niet van dromen. Van deze ronde heb ik reeds uitgebreid verslag gedaan. Ik was erg vermoeid maar Marc landde in eenzelfde variant die ik toevallig die zondag in de IC voorgeschoteld had gekregen. Alles zat nog vers in het geheugen en ondanks Klaas Vaak kon ik een eerste grote hindernis naar de eerste plaats nemen. 2/2
Ronde 3 17/12/2024
Met zwart tegen ploeggenoot Jeroen. Ook een klassieke hinderpaal. Een partij die we wegens ziekte hadden uitgesteld en uiteindelijk op een stille inhaaldag speelden. Het was een spannende partij, waar ik eens een ander systeem boven haalde. Het ging gelijk op en werd uiteindelijk in de blitz beslist waar het pleit beslist werd toen Jeroen zich in een wilde aanval op mijn koning vergaloppeerde. 3/3
Ronde 4 14/01/2025
Met wit tegen Freddy. Ik speelde een zot gambietje waar ik niets van kende. Freddy was echter diep onder de indruk en reageerde wat te passief. Enkele tactische foefjes later stond ik nog een stapje dichter bij een podium plaats. 4/4
Ronde 5 11/02/2025
Met zwart tegen de elo-favoriet Ward. Ik had er net een week Italië op zitten en zat mentaal nog in volle deadline-modus. Het zag er dus niet goed uit. Ward wou me echter verrassen door niet zijn standaard opening te spelen. Ik wist echter niet wat zijn standaard opening was en had toevallig onlangs die opening nog eens opgefrist. Ik had dan ook al snel een meer dan behoorlijke stelling. Vriend SF gaf me zelfs een plus 2. Maar Klaas Vaak gaf me min 5. Gelukkig stelde Ward remise voor en kon ik verhinderen een veel betere stelling te moeten wegblunderen. Was hiermee de zwaarste hinderpaal genomen? 4.5/5
Ronde 6 11/03/2025
Met wit tegen Akos waar ik ondanks mijn goede score koppig bleef vasthouden om het toernooi niet te serieus te nemen. Ik speelde op het gevoel een opening die ik niet kende en het was er helaas aan te zien. Akos kon echter geen goed plan vinden toen ik wat afwachtende zetjes speelde en haalde uit met f4. Helaas bleek dit een zware verzwakking en begonnen de tactics in mijn voordeel te werken. Onderstaande stelling gaf ik mijn voordeel terug weg. Maar Akos speelde gelukkig voor mij niet de beste variant en liep enkele zetten later in een vork. 5.5/6

Ronde 7 1/4/2025
Met zwart tegen Kurt. Mijn trouwe lezers herinneren zich ongetwijfeld nog dat Kurt mijn Nemesis is op dinsdagavonden. Onvermoeibaar gaat hij door, geduldig zijn tijd afwachtend tot in de late uurtjes. Waar ik vermoeid en in tijdnood enig voordeel dat ik objectief mocht hebben opgebouwd toch wegblunder. Ongetwijfeld mijn grootste hinderpaal. Ik speelde opnieuw niet mijn hoofdopening en kwam in een stelling waar ik weinig van kende. In een vorige verslag heb ik deze marathon partij reeds kort besproken. Vanuit een ingewikkelde stelling bleven we elkaar naar de keel vliegen. Kurt had een mogelijkheid om in tijdnood eeuwig schaak te geven maar weigerde dit. Dan hebben we nog een uur op increment gespeeld waar ik uiteindelijk de winst naar me kon toe trekken. Ongetwijfeld de zwaarste en vermoeiendste hindernis. Onderstaande stelling startte een race voor de dames. Die uitmondde in en marathon dame eindspel. 6.5/7

Ronde 8 29/4/2025
Met wit tegen Ferry, mijn ploeggenoot die samen met mij de zondag voordien een erg zwakke prestatie had neergezet in de laatste ronde van de Interclub. Nog steeds gefrustreerd over mijn passief spel van zondag speelde ik erg agressief. Ferry verloor wat tempi met zijn dame. In de partij ging zijn dame van d8 naar d5, naar a5, terug naar d8, dan naar c7, nogmaals naar d8 om nog eens naar d5 te gaan om dan toch maar te besluiten dat het gras niet altijd groener is aan de andere zijde en terug naar d8 te gaan. Dit liet me toe een sterke aanval op te zetten en in onderstaande stelling te belanden. 7.5/8 De eerste plaats was binnen.

Ronde 9 20/05/2025
De laatste ronde met zwart tegen Stef. Door opnieuw een staking van de NMBS moesten we dit snel spelen zodat Stef zijn trein kon halen. Ik slaagde er helaas niet in om de bal in het net te koppen voordat Stef opgaf. Maar de eindstelling gaf toen al een plus 3 voordeel voor mij. 8.5/9

Conclusie
Een score van 8.5, dat klinkt indrukwekkend. Maar eerlijk, ik zie het mezelf toch niet snel herhalen, het heeft te vaak aan een zijden draadje gehangen (en ook voor wat korte nachten gezorgd). Het belangrijkste voor mij was dat ik enkele leuke partijen heb kunnen spelen, het niet te serieus nam en wat heb kunnen experimenteren. Maar het staat toch wel mooi op mijn palmares :-)
Bij deze nogmaals dank aan de sportieve tegenstanders voor een aangenaam toernooi. Aan de organisatie voor de schone borden waar we mochten op spelen, die borden en zaal klaar te zetten en aan de arbiter van dienst om op klokslag 20u te beginnen :-)
Oefeningen
Ronde 1: Tegen Aysun speelde ik hier de beste zet: Pxd4. Na exd4 volgt Dg5+ en de lopers en dame rijgen de witte koning aan flarden. Aysun sloeg wijselijk niet terug maar zijn stelling lag wel aan diggelen. De engine geeft hier voordeel van plus 6 voor zwart.
Ronde 6: Hier had ik een groot voordeel tegen Akos maar blunderde het weg. Ik speelde Lxb3 maar na ab Dxb3 Txa7 is mijn voordeel weg. Beter was Pxd3 Dxd3 dxc5 zelfs de kwaliteit weggeven. Zwart zijn lopers en pionnen domineren.
Ronde 7: Kurt had net op zet 54 zijn paard voor mijn loper afgeruild of f5 en zo afgewikkeld naar een pionnen eindspel waar zijn vrijpion binnen 4 zetten kan promoveren. Na h5 speelde ik echter f4 gevolgd door h6 fxg3 h7 g2 h8=Q g1=Q+ en zwart promoveert met schaak en twee pionnen voorsprong. Het zou nog 50 zetten en veel gemiste remisekansen duren maar uiteindelijk won ik.
Ronde 8: De beste voortzetting had ik helaas niet meteen gespeeld, ik wou nog een beter tussenzetje spelen dat niet nodig bleek. Beste voortzetting was Lxf6 gf Lxh7+!! Pxh7 Dh6 Dd8 Tg3+ Pg5 Pg4. Uiteindelijk verscheen dit met een zet vertraging op het bord maar toen was het niet forcerend. Al stond de uitslag al vast.
Ronde 9: De beste zet, die ik niet gespeeld had was Lh4. Als wit vervolgens zwart zijn dame terugdringt naar b6 is de druk op f2 niet te houden.